05 júl Spišské Podhradie tak ako som ho videl ja
Spišské Podhradie
Po príchode do tohto mesta som zistil, že to je mesto a moja skreslená predstava o dedine sa razom rozplynula. A mám ešte jedno priznanie. Naposledy som bol v týchto končinách nášho Slovenska niekedy začiatkom 90tich rokov a to už je naozaj dávno, a preto som nemal žiadne očakávania, lebo priznajme si jedno. V prvej polovici 90tich rokov naše Slovensko vyzeralo síce krásne, ale bolo smutné, ošarpané a pôsobilo ako rozvojová krajina. Verím, že teraz som vzbudil vášne u veľa ľudí, ale akokoľvek máme radi to naše Slovensko tak si musíme priznať, že 30 rokov naspäť sme boli naozaj zaostalí.
No a dnes musím povedať, že sa to naše Slovensko veľmi zmenilo aj keď Spišské Podhradie bolo mestom už v dávnych časoch a novodobé dejiny na tom nič nezmenili. Poďme na to postupne a cez trošku histórie sa presunieme až do súčasnosti.
História Spišského Podhradia
Spišské Podhradie vzniklo pravdepodobne už v 11. storočí na západ od hradného vrchu a dejiny mesta sú priamo späté s dejinami hradu. Kráľ Bela IV. spomína mesto v liste z roku 1249 a v tomto storočí mesto dosídlili nemeckí prisťahovalci a patrilo do Spoločenstva spišských Sasov. V roku 1456 dostalo mesto významné trhové práva a mohlo usporadúvať trhy známe ako Podhradský štvartek, ktoré sa konali až do polovice 20. storočia. Otázka znie prečo takú tradíciu neobnoviť?
Musím ešte spomenúť, že v Spišskom Podhradí boli v minulosti cechy, ktoré mali vlastné cechové artikuly vydané mestom Spišské Podhradie, alebo inými mestami kde už cechy boli. Najstarší známy cech bol cech pláteníkov z roku 1385. Napríklad v roku 1677 richtárovi Spišského Podhradia Jakubovi Gunterovi predložilo svoje cechové artikuly 16 cechov a to: debnársky, hrnčiarsky, murársky, ševcovský, čižmársky, súkenícky, krajčírsky, kožušnícky, zámočnícky, tkáčsky, remenársky, kováčsky, puškársky, pivovarnícky a stolársky. No a už v roku 1770 bolo v meste asi 250 remeselníckych dielní, čím sa mesto vyrovnalo mnohým väčším mestám v Uhorsku. Škoda, že remeselnícka výroba zanikla po druhej svetovej vojne s nástupom socializmu.
Tam kde prekvitajú remeslá musí prekvitať aj obchod a to sa odzrkadlilo aj v množstve obchodov v meste, lebo ich tam bolo veľmi veľa. Mesto sa stalo centrom obchodu s poľnohospodárskymi produktami a ich najčastejší predaj sa konal na trhoch vo štvrtok. To je ten trh čo som spomínal hore a konal sa až do roku 1956 a to prosím od roku 1456.
Asi by sme mohli toho o histórii mesta napísať ešte strašne veľa, ale žijeme v súčasnosti a tá nás aj zaujíma. Tak poďme do súčasnosti.
Moja návšteva Spišského Podhradia
V mesiaci jún roku pána 2022 som sa vyskytol v tomto meste aj ja. Návšteva nebola náhodná, lebo bola plánovaná ako jedna zo zastávok po mojej ceste Slovenskom. Vyrazil som z Popradu autobusom, ale nemal som šťastnú ruku pri výbere spoja, lebo tento môj stál hádam pri každej vŕbe, ktorá rastie na ceste z Popradu do Spišského Podhradia.
Musím ale povedať, že ten autobus prechádzal krásnym kusom Slovenska aj keď náš nemenovaný expremiér Robo tvrdil, že na východe Slovenska nič nie je, tak ja som rád, že sa mýlil. Kraj je to naozaj krásny.
Keď som vystúpil z autobusu v meste Spišské Podhradie tak som ostal trošku prekvapený. Bol som ale milo prekvapený, lebo mesto bolo čisté, upravené a bol pri jeho obnove dodržaný ten historický vzhľad. Urobil som si také kolečko cez mesto, lebo občas sa stane, že ten prvý dojem klame, ale tu v tomto prípade to tak nebolo. Mesto je skutočne krásne a čisté. Aj v tejto hypermodernej dobe si zachovalo svoj historický ráz a to ma na to zaujalo najviac, lebo viete ako to býva na Slovenku. Keď niečo rekonštruujeme tak tomu vo väčšine prípadov pridávame moderné prvky, ktoré neskôr pôsobia skôr komicky ako esteticky. Tu to ale tak nebolo a aj preto sa mi to mesto tak páči. Väčšina domov je opravená a pôsobí naozaj autenticky a tých pár čo ešte neprešli opravou tu vôbec nepôsobia rušivo a ja verím, že v krátkom čase dostanú tiež nový vzhľad. Musím ešte spomenúť aj námestie, ktoré je vzdušné, priestranné a aj moderné.
Nízke domčeky v celom meste spôsobili to, že na hrad vidíte v podstate z celého mesta čo je fakt super. Mesto pod Spišským hradom žije ďalej aj v modernej dobe, ale nesmieme zabudnúť na to, že pre svoju veľkosť má aj svoje pravidlá, ktoré my ľudia z veľkomesta nepoznáme. Ide hlavne o otváracie hodiny prevádzok a obchodov aj keď musím povedať, že to nie je nič strašné a mne to nespôsobovalo žiadny stres.
Navštíviť či nenavštíviť Spišské Podhradie
Ak by som to mal nejako zhrnúť tak by som povedal len toto. Mesto ma očarilo svojou krásou a jednoduchosťou, svojou čistotou a prostredím kde sa nachádza. Na jednej strane je Spišský hrad a na druhej Spišská Kapitula. Obe tieto miesta sú čarovné a z oboch je nádherný výhľad na mesto. Okrem kostolov a hradu tu nájdete aj synagógu a nebojte sa, nie je to rozpadnutá budova. Na námestí si môžete dať kávu, deti zmrzlinu a ak ste ešte nepili slivkové pivko tak si určite choďte jedno dať na Štefánikovu 71. Je tam reštaurácia kde sa dá celkom dobre najesť a majú tam to slivkové pivo.
Z môjho pohľadu návštevu tohto mesta odporúčam veď sa nachádza pod najväčším hradom v strednej Európe a šiestym najväčším hradom na svete. Už len návštevu tohto hradu by ste mali absolvovať aj keď v tomto čase na hrade prebieha rekonštrukcia, ale to veľké nádvorie je prístupné aj s časťou expozície. Ak by vás hrad nezaujímal, tak je tu množstvo príležitostí na prechádzky a túry odkiaľ je tento impozantný hrad vidieť a ak by ste ho nechceli obdivovať, tak verím, že budete obdivovať krásy Spiša.
Ludophoto